Služby určené pěstounským rodinám

Náhradní rodinná péče, vazba, rodinné poradenství

Autor se ve svém klasickém díle zabývá procesem, týkajícím se vazby a separace a ukazuje, jak z experimentálních studií týkajících se vývoje dětí lze odvodit vzorce chování, jež docházejí potvrzení biologickými vědami. Postuluje, že tendence dítěte ke vztahové vazbě je instinktivní odpovědí na potřebu ochrany, a zastává názor, že dítě, které tuto vazbu nemá, bude projevovat známky deprivace. Kniha je psána pro psychology, psychoterapeuty a pracovníky pomáhajících profesí.

Kniha je druhým svazkem klasického díla Johna Bowlbyho, které vyšlo jako trilogie pod názvem Attachment and Loss (Vazba a ztráta). Tento druhý svazek uvedené trilogie se zabývá především problémem separační úzkosti – obavami z bezprostředního či anticipovaného odloučení, z obav vycházejících z hrozeb rodičů odloučením, či ohrožením vazby s rodiči.

 

Třetí díl trilogie Vazba-Odloučení-Ztráta se týká problémů žalu a zármutku a obranných procesů, jež se mohou objevit jako důsledek úzkosti a ztráty.

Publikace podává základní informace o podání žádosti o zprostředkování náhradní rodinné péče, o právních a psychologických aspektech pěstounství a o finančním zajištění pěstounské péče a péče poručníka.

Příručka pojednává o zprostředkování osvojení a právních a psychologických aspektech osvojení.

Kvalita interakcí mezi dítětem a jeho rodiči v prvních měsících života do velké míry rozhoduje o tom, jaký bude jeho budoucí život, jaké bude mít vztahy, jak dokáže využít svůj vrozený potenciál i jaký z něj jednou bude rodič. Dítě, které prožilo první týdny či měsíce bez kontaktu s člověkem, který je jen jeho, může trpět řadou problémů. Kniha Kate Cairns vysvětluje základní pojmy, kterými jsou bezpečná vazba, trauma a psychická odolnost, a nabízí strategie, které mohou rodičům a vychovatelům dětí, které byly na začátku svého života opuštěné, pomoci překonat toto počáteční trauma. Láska a smysl, to jsou témata knihy i životní témata každého z nás. Kniha je určena náhradním rodičům a také sociálním pracovníkům a terapeutům, kteří pracují s pěstouny a adoptivními rodiči.

Autor čtenáře seznamuje se způsoby, jakými jazyky lásky hovoří různí lidé, tentokrát se zaměřuje na svobodné a osamělé a jejich problémy. Informace obsažené v této knize umožní svobodným dospělým jednotlivcům osvojit si dovednosti, které vedou k tomu, aby člověk miloval a byl milován.

Kniha je určena především těm, kdo se chtějí naučit lépe rozumět svému dítěti a mnohem hlouběji mu vyjadřovat svou lásku. Jakými jazyky tedy máme se svými dětmi rozmlouvat: slovy ujištění, jimiž oceňujeme jejich hodnotu; pozorností, kdy se dokážeme vcítit do jejich nejhlubších vnitřních požitků a vyjádřit jim svou duševní blízkost; jazykem darů, kdy děti zahrnujeme drobnými maličkostmi, které je potěší; skutky služby, kdy děti obklopíme praktickou péčí; fyzickým kontaktem, kterým můžeme vyjádřit svou fyzikou blízkost a něhu.

Publikace „Jak dál s pěstounskou péčí na přechodnou dobu?“ je dalším výstupem projektu „Náhradní rodina + dítě + odborník jako partneři (metodické centrum pro NRP)“. Cílem studie bylo zmapovat názory a zkušenosti s přechodnou pěstounskou péčí odborníků a náhradních rodičů v ČR.

 

 

Jedná se o kazuistiky z náhradních rodin.

Příručka představuje průvodce pro adoptivní rodiče na cestě životem a podporu v případě nesnází. Je k dispozici v tištěné i online verzi (zde). 

Co se stane, když je rodič opravdu manipulativní osobnost (volí často postupy velmi záludné), a jaké to má důsledky? Jaké jsou příznaky, chování, způsoby řeči, charakteristické situace, které prozrazují patologii u otce nebo u matky a umožňují ji odhalit?

Autorka představuje nejrůznější podoby toxického vztahu s takovým rodičem. Staví své výklady na hojné kazuistice, často překvapivých, někdy drásavých příbězích dětí, které už dospěly. Tyto už dospělí nikdy nezapomínají na bolestné prožitky, i když širší rodina o nich neměla tušení; důsledky škodlivého manipulativního jednání se projevují stále. Přesto je možné – a nezbytné – vymanit se z toho destrukčního pouta, dovolit si žít samostatně, spokojeně, bez ovlivňování a sebeobviňování. Kniha nabízí strategie, které pomáhají zbavit se pocitů viny a převzít kontrolu nad svým životem.

Možná každý se už setkal někdy s osobou vyvíjející na druhého nezdravý až „jedovatý“ psychický nátlak. Takové jedince psychologové označují jako „zvrácené narcistní typy“. V mnoha případech jim lze uniknout, neskončit ve vztahu s takovým člověkem. Jiná je však situace, pokud je takový člověk členem rodiny – manžel, příbuzný, působí-li na partnera nebo i na dítě. V tomto praktickém průvodci s mnoha kazuistikami dává autorka klíč umožňující rozšifrovat mluvu a chování jedinců (mužů i žen), kteří otravují vztahy v rodině a přímo ničí život.

Tato publikace je zaměřena na některé podpůrné aktivity pro nové náhradní rodiny. Vybrané metody a postupy jsou používané v několikaleté praxi. Pomáhají novým rodinám v navázání potřebných citových pout, nastavení pevných rodinných vztahů a porozumění potřebám dětí, které rodina přijímá. Publikace nabízí několik vyzkoušených a osvědčených metod a technik, které novým rodinám zprostředkovaly kromě společných zážitků i mnoho užitečných informací, díky kterým došlo k pozitivním změnám ve vzájemné komunikaci, zlepšení rodinných vztahů a především ke snadnější integraci přijatého dítěte do nové rodiny.

Ústřední postavou publikace je adoptované dítě v nové – náhradní rodině. Kniha poskytuje praktické rady jak rodičům, kteří se rozhodli poskytnout dítěti nový domov, tak profesionálním pracovníkům, kteří jim v této péči pomáhají. Uvádí i konkrétní případy, na kterých jsou demonstrovány teoretické poznatky v praxi. Čtenář tak dostane rady, jak se chovat v případě dítěte z odlišné kultury, komunity, ze zahraničí, z problémového prostředí, se zvláštním chováním nebo s odlišnými či zvláštními emočními potřebami.

Na základě dlouholetých zkušeností z poradenské činnosti autoři nabízejí přehlednou a srozumitelnou publikaci, která se zabývá problematikou partnerských, manželských a rodinných vztahů a jejich krizí. Čtenář v knize nalezne odpovědi na základní typy problémů, s nimiž se může v těchto vztazích setkat. Každá kapitola knížky je doplněna konkrétními příběhy, které danou problematiku dokumentují.

Příručka podává základní informace o dítěti odlišného etnika v náhradní rodinné péči a jeho výchově.

Publikace se zabývá problematikou náhradní rodinné péče z pohledu rodičů i dětí. První část je věnována postojům dospělých lidí k rodičovství, ať už biologickému, či náhradnímu. Zabývá se i významem přiměřené rodičovské péče na vývoj dítěte ve všech oblastech a v souvislosti s tím i připomenutím významu citového či podmětového strádání v raném věku. Druhá část se zabývá průběhem jednotlivých fází psychického vývoje a jejich možným ovlivněním rodiči.

Příručka pojednává o přijetí zdravotně znevýhodněného dítěte do své rodiny a o reakcích náhradních rodičů na přijetí dítěte s různým zdravotním postižením.

Nejčastěji používanou technikou při práci sociálního pracovníka s klientem bývá rozhovor. Kromě něj však můžeme používat i další, speciální techniky, které rozhovor nejen podpoří vhodným směrem, ale zároveň mohou mít velký význam diagnostický i terapeutický. V první části publikace je definována a vymezena sociální terapie a sociální diagnostika, ve druhé, praktické a stěžejní části je prezentováno kolem 50 konkrétních speciálních technik, včetně popsání přínosu, základních podmínek a zásad jejich používání. Publikace je doplněna kazuistikami z autorčiny praxe i skutečnými kresbami a pracemi jejích klientů.

Každé dítě potřebuje, aby ho někdo miloval a aby někam patřilo. To se snadno řekne, ale někdy je těžké to uskutečnit. Děti, které z různých důvodů nemohou žít ve své biologické rodině, někdy najdou domov u náhradních rodičů. Cesta za přijetím dítěte, které se narodilo někomu jinému, není lehká. A to nejen pro náhradní rodiče, ale i pro dítě. Kniha se zabývá motivací náhradních rodičů, vysvětluje rozdíly mezi adopcí a pěstounskou péčí a zmiňuje se i o hostitelské péči. Rodičům, kteří se chystají na přijetí dítěte, nabízí rady, jak se na to dobře připravit, zabývá se vztahy přijatého dítěte s ostatními členy rodiny. Autorka otevírá i téma vyčerpání adoptivních rodičů a pěstounů, komunikace s úřady a někdy i soudy, nevyhýbá se ani otázce úspěšnosti náhradního rodičovství. Vychází z osobní zkušenosti s náhradní rodinnou péčí.