Tato kniha vám, rodičům, pomůže porozumět světu dětských emocí, potřeb a přání. Pochopíte příčiny dětského chování, naučíte se na svět dívat dětskýma očima, zjistíte, že často jste příčinou dětského zlobení vy sami, aniž byste si to uvědomovali. Autorka je vynikající francouzská psycholožka, a tato kniha je již mnoho let jedním z největších bestsellerů o výchově.
Kniha amerického psychologa Thomase Gordona, nominovaného na Nobelovu cenu za mír, srozumitelně a názorně popisuje postupy, jak komunikovat s dětmi, jak posílit spolupráci v rodině a jak efektivně řešit problémy. Součástí knihy jsou praktická cvičení, která rodičům umožní osvojit si nové postupy, patřičně je zažít a případně je vyzkoušet ve své vlastní rodině. Výsledkem bude méně hádek a bojů, méně zuřivých scén a lhaní, méně trestů.
Máte pocit, že vychovávat teenagera přináší mnohem více starostí než radostí? Kdy a jak byste s ním měli řešit náročná témata jako sex, drogy a alkohol? Kolik nezávislosti je ideální? Jak s teenagerem mluvit, aby vás poslouchal, a jak mu naslouchat, aby s vámi mluvil? Jak s teenagerem řešit peníze, volný čas a školní povinnosti?
Vychovávat teenagera testuje rodičovskou lásku k prasknutí. Dítě, nad kterým jste dosud měli téměř úplnou kontrolu, je nyní vyšší než vy, hlasitější než vy a najednou zná všechny vaše nedostatky a má nutkání na ně neustále upozorňovat. A co víc, tahle nová bytost může mluvit a oblékat se způsobem, který je vám zcela cizí a nic vám neříká – zatímco zároveň potřebuje stále více peněz. Pomoc je ale na dosah ruky! Tento praktický průvodce nabízí všem rodičům a ostatním členům rodiny osvědčené strategie pro každou situaci, řadu příkladů a rad, které ihned můžete využít v praxi. Budete se divit, jak jste to dříve mohli zvládat bez této skvělé knihy.
Autor nabízí mužský vhled a upřímnou radu, porozumění a podporu každé matce, která tápe, pokud jde o výchovu synů. Využívá poznatků z rozsáhlého výzkumu i humorných osobních zkušeností, zabývá se složitými problémy, jako je komunikace, kázeň, sexualita a úcta.
Příručka podává základní informace o pojmu identita, jejím vývoji a budování v průběhu života dítěte a o různých poruchách identity.
Výchova dětí založená na uplatňování moci a síly je vyčerpávající a přitom málo účinná. Má negativní dopady nejen na plnění každodenních oprávněných požadavků, ale také na sebeúctu, rozvoj osobnosti a vzájemné vztahy všech zúčastněných stran. Totéž platí i pro komunikaci dospělých mezi sebou, kdykoliv v ní převládne vzájemný boj o moc. Kniha Respektovat a být respektován je určena všem, kteří se snaží o partnerský, respektující přístup ve výchově, vzdělávání a v mezilidských vztazích. Nabízí jednak postupy a dovednosti okamžitě využitelné v praxi, jednak pohled na širší souvislosti mocenského a respektujícího pojetí výchovy, vzdělávání a komunikace. Přirozeným důsledkem osvojení těchto postupů a dovedností je udržení vlivu i dobrých vztahů a vzrůstající pocit vnitřního klidu, sebeúcty a kompetentnosti.
V knize najdete praktické rady psycholožky a vedoucí rodičovské podpůrné skupiny, jejichž cílem je odpovědět na otázku: Co se sebou jako rodič mohu udělat, abych lépe vychovával své dítě? Autorky vycházejí ze zkušeností dospělých, kteří vyhledali odbornou pomoc kvůli potížím s výchovou dětí, a přinášejí poznatky z psychologických výzkumů; tyto informace pomohou rodičům lépe pochopit problémy s chováním dítěte nebo s vlastním prožíváním a reakcemi a usnadní jim přijmout tyto skutečnosti jako přirozenou součást určité etapy životního cyklu. Kniha povzbudí maminky a tatínky při zvládání obtížných situací provázejících výchovu a ukáže, že cesta ke kvalitní přípravě potomků na život vede přes práci na sobě samém.
Nejen rodičům, ale všem, kteří chtějí porozumět sami sobě, pomáhá kniha pochopit, jakou roli hrají sourozenecké vztahy. Známý psycholog vtipně vysvětluje význam postavení dítěte v rodině a jeho vliv např. na výběr partnera, volbu povolání i všechny další vztahy v životě člověka.
Co malé děti nejvíce potřebují? To je otázka, která předznamenává celou řadu úvah nad různými tématy ze světa vědy o dětské duši. Odpověď je složitá i jednoduchá zároveň – mnoho věcí, ale snad nejvíce jistotu ve vztazích k lidem z nejbližšího okolí. Poutavá, často velmi osobní a hluboká zamyšlení známého dětského psychologa probírají potřeby dětí a úkoly rodičů,vychovatelů a psychologů
Renomovaný autor a uznávaný odborník zve rodiče na výpravu do jednoho období lidského života – do doby od narození až do předškolního věku. Rodiče mají možnost krok za krokem sledovat, co se s dítětem v období tohoto překotného psychomotorického vývoje děje, nač mají být připraveni, na co se mohou těšit a na co je třeba dát pozor. Autor vychází ze své výzkumné práce a dlouholeté klinické praxe a s laskavou moudrostí nabízí svou zkušenost všem, kteří chtějí porozumět svému dítěti a dobře je provést první životní etapou až ke vstupu do školy.
Motto knihy: Je důležitější připravit děti na cestu, než cestu pro děti.
Kniha není příručkou pro dokonalé rodiče, ale je průvodcem pro rodiče odhodlané a statečné, pro rodiče, kteří chtějí dát dětem sami sebe. Je rodičovství umění, nebo jen správná technika, strategie? Co všechno se promítá do našich výchovných záměrů? Co děti skutečně od rodičů potřebují a co je spíš na škodu? Schopnost dobře vychovat své dítě předpokládá porozumět sobě, svým náhledům, ale zároveň porozumět potřebám dítěte. Někdy je velmi těžké rozlišit, kdo koho vlastně vychovává. Kniha představuje několik zásadních principů výchovy dětí od útlého dětství až o jejich osamostatnění. Stručný text doplněný přehlednými schématy nebo vtipnými ilustracemi pomůže rodičům předcházet zbytečným chybám, kterých později litujeme.
Autorka píše nejen o příčinách a léčbě dětské panovačnosti, ale o skutečných výchovných potřebách malých dětí. Stále více rodičů a vychovatelů je bezradných. Ačkoliv při výchově chtěli dělat všechno dobře, zdá se jim, že se jejich děti vyvíjejí v malé tyrany. Udržují své rodiče v poklusu a nechávají je kolem sebe tancovat. Známá německá dětská psycholožka Jiřina Prekopová tento fenomén ve své knize vysvětluje a ukazuje, jakou oporu děti potřebují aby se mohly nerušeně vyvíjet.
Známá psycholožka a rodinná terapeutka se už po několik desetiletí zabývá výchovnými problémy a rodinnou psychoterapií. V této knize shrnuje svou celoživotní praxi a poznání. Jeden z nedostatků moderní výchovy vidí v neschopnosti rodičů stanovit dětem pravidla a vést je k sebereflexi. Rodiče vychovaní generacemi svých přísných rodičů dnes často odmítají jakékoli tresty a pravidla a zároveň se při výchově dopouštějí mnoha chyb, které mohou negativně ovlivnit vývoj dětí. Rodiče však mají právo na to, aby chybovali. Zároveň by si ovšem měli chyby přiznat a vyvodit z nich správné důsledky. Kniha je psána pro rodiče a rodinné terapeuty.
Zkušený autor ve své nové knize čtenářům nabízí psychologicky „chytré“ výchovné techniky s konkrétními, dílčími cíli. Vedle nich a v jejich pozadí však čtenář najde to hlavní – podněty k moudrému, laskavému a smysluplnému spolubytí s dětmi. Takové soužití podle autorova názoru vede děti ke svobodnému, zodpovědnému a šťastnému životu.
Kniha přináší odpovědi na otázky ohledně tělesných i psychických změn v průběhu těhotenství, radí, jak dodržovat správnou životosprávu, jaké speciální cviky provádět a jak předcházet zdravotnímu poškození plodu. Zabývá se průběhem porodu a šestinedělí. Poslední část pojednává o tom, jak pečovat o dítě v 1. až 3. roce života.
Kniha se zaměřuje se na rady a chyby při výchově dvojčat, o roli otců a prarodičů, nebo například o choulostivě otázky redukce mnohočetných těhotenství, úmrtí, či o různé typy dvojčat, zvládání puberty u dvojčat a vícerčat apod. Kniha je psána pro rodiče, budoucí rodiče i prarodiče dvojčat a vícerčat.